Somló János

Születési dátum:
1935.05.26.
Születési hely:
Budapest
Végzettség, szakképesítés:
  • gépészmérnök - Bauman Műszaki Egyetem, Moszkva - 1960.
  • Tudományos fokozat:
    MTA doktora - 1983 – Műszaki tudomány

    Az egyetem elvégzése után a budapesti Pneumatikus és Hidraulikus Készülékek Gyárában kezdett dolgozni kutatómérnökként.

    1963-tól az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetben (SZTAKI) folytatta munkáját, kezdetben tudományos főmunkatársként, végül tartósan az Automatizálási főosztály vezetője volt 1986-ig. Közben levelező aspiráns volt a Moszkvai Energetikai Egyetemen (MEI; 1964-1967), majd Ford alapítványi ösztöndíjas az Egyesült Államokban (Oakland University, Rochester, Michigan és Purdue University, Lafayette, Indiana, 1968-1969).

    Az irányításelmélet kutatási problémáival foglalkozva kidolgozott egy általános módszert a szakaszonként lineáris rendszerek harmonikus linearizálására. Számos javaslatot dolgozott ki irányítási rendszerek számítógépes tervezési módszereinek megvalósítására. Vezetésével CAD (Computer-auded design) irányítási programcsomagot fejlesztettek.
    Az általa vezetett Automatizálási főosztályhoz tartozott külön irodaként az MTA és az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság (OMFB) együttműködésében megvalósított CAD koordináció.

    Ezt követően, 1986-ban kinevezték a Budapesti Műszaki Egyetemre (BME) egyetemi tanárnak. Gyártásautomatizálási, adaptív irányítási és robotikai vonatkozású tárgyakat oktatott a Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika tanszéken.
    1997-ben habilitált. 1999 és 2003 között Széchenyi Professzori ösztöndíjban részesült.
    Az egyetemen létrehozta és 15 évig vezette az orosz nyelvű robotika-oktatást.

    Volt vendégprofesszor Németországban (Karlsruhe) és Finnországban (Oulu). A 2000-es évek első felében évente 3 hónapot az Új Dél-Wales Egyetemen (UNSW) volt vendégprofesszor (Sydney, Ausztrália).

    2010-tól Az Óbuda Egyetemen (ÓE) oktat egyetemi tanárként, utóbb mint professzor emeritus.

    Kutatási területei: integrált gyártási rendszerek és folyamatok; rendszerszintű optimalizálás; gyártástervezés és folyamatoptimalizálás; robotika; adaptív vezérlő algoritmusok; nyílt architektúrás robotvezérlés; ún. „rugalmas gyártási” rendszerek (FMS).
    Számos publikációja mellett 4 szakmai könyvnek társszerzője.

    Tagja az MTA Minősítő Bizottságának; az IFAC (International Federation of Automatic Control) magyar tagozatának titkára volt 12 évig; az IFAC Gyártástechnológiai Bizottságának alelnöke volt 10 éven át. A Magyar Mérési és Automatizálási Társaság Elméleti Bizottságának elnöke; a Magyar Robot Egyesület alelnöke.

    Kitüntetései: a Magyar Népköztársaság Munka érdemrendje; Doktor Honoris Causa (Moscow State University of Technology, STANKIN); Akadémia Díj (MTA, 2005).


    Létrehozva: 2020.07.05. 19:26
    Utolsó módosítás: 2020.08.05. 11:58